Moja próba wysiłkowa wykonana podczas obozu biegowego

Tak wyglądała moja próba wysiłkowa przeprowadzona podczas obozu biegowego w Szklarskiej Porębie. Organizatorami tego obozu były PKO Bank Polski Biegajmy Razem i Runner’s World Polska.

Próba wysiłkowa polega na sprawdzeniu jak podczas dużego wysiłku zachowuje się organizm sportowca. W naszym przypadku był to bieg na bieżni mechanicznej. Próba zaczynała się od niskiej prędkości, niemalże marszu. Później co 2 minuty prędkość zwiększana była co 1 km/h. W czasie trwania próby pomiary przeprowadzane były za pomocą pulsometru oraz analizatora gazów oddechowym.

Na podstawie wyników można określić wiele parametrów, które pozwolą określić poziom wytrenowania strefy tętna sportowca, np. VO2Max, czyli maksymalna ilość tlenu jaką organizm może pochłonąć w jednostce czasu (na minutę).

Próba wysiłkowa to spory wysiłek dla organizmu, ale warto ją przeprowadzić raz na jakiś czas. W ten sposób można sprawdzić czy aktualny plan treningowy przynosi efekty oraz ustalić na nowo strefy tętna dla odpowiednich form treningu biegowego.

Fachowcy z firmy Sportslab przygotowali dla każdego uczestnika obozu biegowego opracowanie, w którym umieścili obszerny opis otrzymanych wyników, wykresy prędkości i tętna wraz ze szczegółowym opisem stref tętna, analizę składu ciała oraz zalecenia treningowe.