Moje ulubione filmy o bieganiu i biegaczach

Filmoteka biegacza, kadr z filmy McFarland, USA

Wielu biegaczy ma swoje ulubione filmy o bieganiu lub po prostu … ulubione. Są filmy, które po prostu lubi się oglądać. Są też takie, które wywołują u nas określone uczucia, np. motywują przed zawodami. Ja, będąc nastolatkiem, miałem swój zestaw ulubionych filmów. Wtedy były to głównie filmy z Jean-Claude Van Damme (np. Krwawy Sport) no i oczywiście Rocky  z Sylwestrem Stallone. Teraz też lubię obejrzeć sobie film, który mnie odpowiednio “nastawi”. Jest to już praktycznie rytuał przed każdym ważniejszym startem, na równi choćby ze zjadaniem makaronu. Poniżej przedstawiam zestawienie filmów o bieganiu, które szczególnie lubię oglądać oraz takie, które są polecane przez innych biegaczy.

Ze wszystkich sił (De toutes nos forces), 2013

Produkcja: Belgia, Francja. Gatunek: Dramat obyczajowy. Czas trwania: 1 godz. 26 min. Premiera: 10 kwietnia 2015 (Polska), 7 września 2013 (Świat).

Julien, jak wszystkie nastolatki, marzy o przygodach i mocnych wrażeniach. To jest jednak trudne do zrealizowania dla kogoś na wózku inwalidzkim. By osiągnąć cel, Julien namawia swego ojca do wspólnego startu w zawodach IRONMAN w Nicei. To jedna z najtrudniejszych konkurencji sportowych. Rodzina wspiera walkę o to, by ojciec i syn mogli podjąć to niewiarygodne wyzwanie.

Jak do tej pory jest to dla mnie numer 1 wśród filmów “biegowych”. Opowiada niesamowitą historię chłopaka i jego ojca, którzy przygotowują się do zawodów Ironman. Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że chłopak jest niepełnosprawny. Porusza się na wózku inwalidzki. Ojciec i syn nie mogą znaleźć wspólnego języka. Praktycznie ze sobą nie rozmawiają. Gdy syn odnajduje trofea ojca z czasów młodości postanawia namówić go na jeszcze jeden, tym razem wspólny start w zawodach IRONMAN. Ojciec na początku podchodzi sceptycznie do sprawy, ale z czasem zaczyna w to coraz bardziej wierzyć. Ciężki trening, momenty załamania, walka i wytrwałość. To wszystko pokazane jest w tym filmie. To wszystko działa strasznie motywująco. Polecam!

Zwiastun:

 

McFarland, USA, 2015

Produkcja: USA. Gatunek: Biograficzny, dramat, sportowy. Czas trwania: 2 godz. 9 min. Premiera: 15 lutego 2015 (Świat).

Mój numer 2. Głównym bohaterem filmu jest trener drużyny futbolowej, który zostaje z niej wyrzucony za uderzenie jednego z zawodników. Trafia do biednego miasteczka, gdzie ma zostać nauczycielem fizyki i pomagać trenerowi. Jego uwagę zwraca jednak kilku uczniów pochodzenia meksykańskiego i ich predyspozycje do biegów przełajowych. Przekonuje dyrektora do założenia odpowiedniej sekcji i rozpoczyna trening. Gdy w końcu zostaje zaakceptowany przez mieszkańców miasteczka i członków drużyny zaczyna się prawdziwa przygoda z biegami. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak film się kończy musicie go zobaczyć. Film równie motywujący co numer 1 na liście. Polecam!

Zwiastun:

 

Niezłomny (Unbroken), 2014

Produkcja: USA. Gatunek: Dramat, wojenny, biograficzny. Czas trwania: 2 godz. 17 min. Premiera: 2 stycznia 2015 (Polska), 17 listopada 2014 (Świat).

Słynny amerykański lekkoatleta, olimpijczyk z Berlina, zostaje żołnierzem i podczas II wojny światowej. Po zestrzeleniu swojego samolotu nad Pacyfikiem dryfuje 47 dni na tratwie, by ostatecznie trafić do japońskiej niewoli. Tu toczy heroiczną walkę o życie z gnębiącym go zbrodniarzem wojennym „Ptakiem”.

Zwiastun:

 

Jakie jeszcze filmy oglądaliście i chcielibyście polecić innym biegaczom? Wiem, że jest ich całe mnóstwo, ale niestety ja oglądałem tylko te trzy. Z czasem pojawią się tu opisy kolejnych. Zaglądajcie tu co jakiś czas.